Data Mining – darmowe narzędzia

Aktualnie przeprowadzam badanie narzędzi do data mining’u na projekt na studia. Natknąłem się jak na razie na 2 całkiem nieźle rokujące darmowe narzędzia. Poniżej linki do nich:

  • RapidMiner
  • Weka
    • Program Weka bez rzadnych problemów uruchomiłem na systemie Mac OS X. Jest napisany w Javie, dzięki czemu jest multiplatformowy. Posiada wiele zaawansowanych opcji, wśród których można się łatwo pogudbić na samym początku, lecz dzięki bardzo dobrej dokumentacji i prezentacjom pokazującym krok po kroku opcje programu na zrzutach ekranu – można nawet w stosunkowo szybkim czasie ogarnąć jego możliwości.

      RapidMiner jeszcze nie został przeze mnie przetestowany.

Jedna myśl do “Data Mining – darmowe narzędzia”

  1. Rzuć okiem także na gigantyczny projekt KNIME (open source). Teraz dodali jeszcze wypasiony designer do raportów (wcześniej nie było możliwości prostego gromadzenia wyników w raportach) – jest na szczęście darmowy, chociaż nie open source. KNIME „by default” integruje się z Weką i R. Pracuje się w nim poprzez workflow, podobnie jak w Statistice czy Rapid Minerze. Napisany jest w oparciu w o platformę Eclipse i mechanizm pluginów. Uruchomiłem na Viście Ultimate i Fedorze, piszą, że pójdzie także na Macu (Java) 🙂 Oglądam to cudo właśnie i nie chce mi się wierzyć, że coś takiego dali za darmo :] Ale że sporo zarabiają na wersji sieciowej i supporcie, to mogą sobie pozwolić na taki gest :]

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.