Jak rozkręcić MacBook’a i wyczyścić go z kurzu?

Po ponad 2 latach używania, mój MacBook zaczął być dziwnie głośny w czasie pracy z niskim użyciem procesora. Poziom dźwięków emitowanych przez wentylator był zdecydowanie za duży. Postanowiłem go więc rozkręcić i wyczyścić z kurzu.

Rozkręcenia MacBooka nie jest zadaniem trywialnym, aby ściągnąć klawiaturę należy odkręcić około 20 (SIC!) śrubek.

UPDATE: poniższy film przestał być dostępny, dlatego tutaj możesz znaleźć linka do innego filmu.

Na szczęście na youtube.com można znaleźć kilka dobrych filmików jak to zrobić. Ja oparłem się na tym:

Z mojego doświadczenia z innymi laptopami: HP, Acer wynikało, że najpradopodobniej między wiatraczkiem a radiatorem zgromadziła się „poduszka kurzu” blokująca ujście gorącego powietrza z laptopa. Z miłym zaskoczeniem stwierdziłem, że tak nie było.  W laptopie nie było dużo brudów w porównaniu np. do HP, dzięki temu że wentylator jest bardzo ściśle przytwierdzny do radiatora – na zdjęciu można zobaczyć czarną taśmę zabezpieczającą połączenie wentylatora z radiatorem.

Rozkręcony MacBook
Heatpipe i wentylator

Po chwili zastanowienia i burzy mózgów z kolegą, doszliśmy do wniosku, że jedyną wiarygodną przyczyną tak słabego odprowadzania ciepła jest utrata własności pasty termoprzewodzącej między procesorem a heatpipe’m. Zaopatrzyłem się w taką: http://www.arcticsilver.com/ceramique.htm . Jako że jest to ważny element – mający duży wpływ na układ odprowadzający ciepło, radzę kupić dobrą pastę. Mogę szczerze polecić w/w.

Po wyczyszczeniu CPU, GPU i heatpipe’a ze starej pasty, nałożyłem nową. Po czym powoli i ze skupieniem (aby nie pogubić i nie zostawić śrubek) skręciłem wszystkie częśći spowrotem.

Po uruchomieniu MacBook’a ponownie, zauważyłem, że komputer chodził już znacznie ciszej. Po godzinnej pracy procesor nie doszedł do temperatury, którą osiągał uprzednio przy zwykłym przeglądaniu stron www (bez żadnego flasha).

Jeżeli więc używasz MacBooka sporo – w moim wypadku 2 lata po kilka-kilkanaście godzin dziennie – i komputer chodzi głośno przy przeglądaniu internetu, edycji tekstów – koniecznie przeczyść laptopa i wymień pastę termoprzewodzącą.

Poniżej małe photostory 🙂

Czyszczenie MacBooka #1 Czyszczenie MacBooka #2 Czyszczenie MacBooka #3 Czyszczenie MacBooka #4 Czyszczenie MacBooka #5 Czyszczenie MacBooka #6 Czyszczenie MacBooka #7 Czyszczenie MacBooka #8 Czyszczenie MacBooka # Czyszczenie MacBooka #9 Czyszczenie MacBooka #10 Czyszczenie MacBooka #11 Czyszczenie MacBooka #12 Czyszczenie MacBooka #13 Czyszczenie MacBooka #14

5 myśli do „Jak rozkręcić MacBook’a i wyczyścić go z kurzu?”

 1. Witam, jak zdjąłeś klawiaturę?-lewy przycisk pod gładzikiem mi przestaje działać i pomyślałam, że go wyczyszczę-komputer ma już swoje lata więc nie chciałabym czegoś połamać
  pozdrawiam

 2. Hej, mam problem z moim Mackiem. Procz tego ze glosno pracuje gdy przegladam strony, filmy, rowniez obraz zacina sie przy ogladaniu filmow. Czy to moze byc zwiazane z tasma przewodzaca czy powod jest inny? Pozdrawiam 🙂

  1. Spowalnianie komputera i przycinanie się może być wynikiem różnych problemów. Zacznijmy od tego, że może być przyczyna związana z oprogramowaniem. Warto trzymać ok 10% wolnego miejsca na dysku, bo system operacyjny używa dysku i nie trzyma wszystkiego w pamięci RAM. Dodatkowo, warto sprawdzić ile masz otwartych programów i pozamykać nieużywane. Mac OS warto też czasem zrestartować. Użytkownicy MacBooków często wstrzymują komputer, a system przechodzi w stan uśpienia. Warto zrobić restart czasem tak, by system wystartował od zera, bez balastu z poprzednich sesji.

   Wracając do przyczyn sprzętowych, odprowadzanie ciepła, a raczej utrudnienie tego procesu również może mieć znaczenie. U mnie objawy były takie jak piszesz: komputer się przycinał trochę przy prostych czynnościach, pracował głośno nawet jak się przeglądało strony www, szybko i mocno się nagrzewał. Po zaobserwowaniu tego, rozkręciłem go, wyczyściłem go z kurzu (było tego całkiem sporo, po 2 latach pracy) a potem wymieniłem pastę termoprzewodzącą, tak, by odprowadzanie ciepła było maksymalnie efektywne. Po skręceniu komputera, okazało się, że dało to niezłe rezultaty. Komputer był cichszy, nie grzał się już tak bardzo przy prostych czynnościach i wydaje mi się, że wydajność mu lekko podskoczyła też.

   Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.