Konwencje pisania kodu w języku Java

Wśród wielu zespołów w firmach produkujących oprogramowanie panuje przeświadczenie, że jak tylko coś się uda napisać, co działa i spełnia wymagania klienta, to już jest sukces. Nie jest dla nich ważne to, jakiej jakości produkt (z punktu widzenia programisty) został oddany. Tymczasem większość kosztów jakie generuje produkcja oprogramowania jest pochłonięta przez utrzymanie potem tego oprogramowania (poprawę błędów, rozwijanie funkcjonalności, dopisywanie nowych „feature’ów”).

Pozostaje zadać sobie pytanie: czy warto oszczędzać na jakości kodu? Czy ta oszczędność nie zwróci się kiedyś przeciw nam?

Oszczędzać na pewno nie warto. Ale to nie znaczy, że firma, czy też zespół będzie musiał poświęcić sporo jakże cennych „mandays’ów” na porządkowanie kodu. Wystarczy stosować się do kilku zasad zalecanych przez Oracle, dzięki którym osiągniemy pewien standard przejrzystości napisanego kodu.

http://www.oracle.com/technetwork/java/codeconv-138413.html

Java Code Conventions stanowią podstawę standardów jakie powinny zapewaniać zespoły produkcyjne. Zachęcam serdecznie do zapoznania się z konwencjami i stosowania ich w woim zawodowym życiu. Ułatwicie sporo pracy nie tylko swoim kolegom z zespółu, ale też samym sobie, gdy przyjdzie Wam poprawiać błędy we własnym kodzie, lub rozbudowywać funcjonalności, które stworzyliście kiedyś.

3 myśli do „Konwencje pisania kodu w języku Java”

  1. Czy świat będzie dużo lepszy to nie wiem 🙂 Jedno jest pewne – każdemu komu przyjdzie siąść nad takim kodem „witki od razu nie opadną” parafrazując jeden z kabaretów 😉

    A co do artykułów, to pewnie jeszce napiszę coś na ten temat, podsumowując najważniejsze zasady

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.