Jak zdać egzamin i uzyskać tytuł Oracle Certified Professional, Java SE 5/SE 6 Programmer? Część 1

Witajcie,

tym razem chciałem się z Wami podzielić wiedzą dotyczącą Javy i certyfikatów Oracle.

Jak powszechnie w branży wiadomo – firma Oracle jakiś czas temu przejęła firmę Sun Microsystems, właściciela technologii Java. Sun Microsystems prowadził program szkoleń i certyfikacji. Program ten z pewnymi zmianami (np. nazwy certyfikatów) i rozszerzeniami o wcześniejszy program certyfikacji firmy Oracle – jest aktualnie kontynuowany przez firmę Oracle.

W tej części pokażę dostępne certyfikaty dotyczące Javy. Natomiast w kolejnych postach, postaram się skupić już wyłącznie na OCP, Java SE 6 Programmer o przybliżyć Wam zagadnienia związane już bezpośrednio z tym certyfikatem, jak na przykład: materiały, z których warto się uczyć, testy, adresy stron internetowych itp.

Możliwe do zdobycia certyfikaty dotyczą wielu dziedzin, m.in.: Oracle Database, MySQL, Oracle Application Server, NetBeans IDE. Wśród nich jest również technologia Java, w ramach której możemy uzyskać następujące certyfikaty:

 • Oracle Certified Associate, Java SE 5/SE 6
 • Oracle Certified Professional, Java SE 5/SE 6 Programmer
 • Oracle Certified Master, Java SE 6 Developer
 • Oracle Certified Professional, Java EE 5 Web Component Developer
 • Oracle Certified Professional, Java EE 5 Business Component Developer
 • Oracle Certified Professional, Java EE 5 Web Services Developer
 • Oracle Certified Professional, Java ME 1 Mobile Application Developer
 • Oracle Certified Master, Java EE 5 Enterprise Architect
 • Oracle Certified Professional, Java Platform, Enterprise Edition 6 Web Services Developer
 • Oracle Certified Professional, Java Platform, Enterprise Edition 6 JSP and Servlet Developer
 • Oracle Certified Professional, OCP, Java Platform, Enterprise Edition 6 EJB Developer
 • Oracle Certified Professional, OCP, Java Platform, Enterprise Edition 6 JSF Developer

Jak widać certyfikatów jest wiele, każdy ma nieco inny zakres. Większość bardziej zaawansowanych certyfikatów, wymaga posiadania przynajmniej OCP, Java SE 6 Programmer. Jest to taki punkt startowy, bez którego nie da się przejść dalej.

Oracle Certified Associate, Java SE 5/SE 6

Jest to certyfikat doskonały dla ludzi, którzy chcą wejść w świat Javy. Aby go uzyskać, należy posiadać wiedzę z zakresu analizy i programowania zorientowanego obiektowo, platformy Java i technologii z nią związanych oraz języka UML. Egzamin sugerowany dla studentów uczących się Javy i chcących zostać programistami, a także dla project managerów prowadzących projekty oparte na Javie, dzięki czemu łatwiej zrozumieją zagadnienia poruszane w ich projektach.

Oracle Certified Professional, Java SE 5/SE 6 Programmer

To jest certyfikat, który w tej serii postów nas będzie najbardziej interesował. Jest przeznaczony dla doświadczonych programistów, którzy dokładnie znają język Java. Egzamin sprawdza dogłębnie znajomość języka, jego gramatyki. Jest to dawny egzamin SCJP – Sun Certified Java Programmer. Jest to jeden z najbardziej popularnych certyfikatów dla technologii Java. Po zdanie tego certyfikatu, każdy z Was będzie mógł się pochwalić na swojej stronie takim oto bannerkiem:

OCP_JavaSE6Programmer_clr

Oracle Certified Master, Java SE 6 Developer

Uzyskanie tego certyfikatu wiąże się z wypełnieniem 3 wymagań:

 • kandydat musi posiadać certyfikat:Oracle Certified Professional, Java (SE 5 or SE 6) Programmer lub Sun Certified Java Programmer,
 • należy wykonać i przedstawić do oceny 1 projekt programistyczny (1 voucher),
 • należy napisać egzamin w postaci eseju (voucher),

Jak widać, uzyskanie tego certyfikatu wymaga wykorzystania dwóch voucherów, co jest jedną z przyczyn nieco mniejszej popularności tego certyfikatu.

Wymagane jest również wcześniejsze uzyskanie certyfikatu Oracle Certified Professional, Java SE 5/SE 6 Programmer lub Sun Certified Java Programmer (SCJP).

Oracle Certified Professional, Java EE 5 Web Component Developer

Certyfikat przeznaczony dla programistów używających technologii JavaServer Pages, serwletów tworzących aplikacje webowe.

Wymagane jest wcześniejsze uzyskanie certyfikatu Oracle Certified Professional, Java SE 5/SE 6 Programmer lub Sun Certified Java Programmer (SCJP).

Oracle Certified Professional, Java EE 5 Business Component Developer

Jest to certyfikat dla ludzi zajmujących się projektowaniem, implementacją, testami komponentów Enterprise JavaBeans (EJB).

Wymagane jest wcześniejsze uzyskanie certyfikatu Oracle Certified Professional, Java SE 5/SE 6 Programmer lub Sun Certified Java Programmer (SCJP).

Oracle Certified Professional, Java EE 5 Web Services Developer

Jak sama nazwa wskazuje, jest to certyfikat dla specjalistów od rozwijania webserwisów z wykorzystaniem komponentów wspieranych przez Glassfish Metro i Java EE 5.

Wymagane jest wcześniejsze uzyskanie certyfikatu Oracle Certified Professional, Java SE 5/SE 6 Programmer lub Sun Certified Java Programmer (SCJP).

Oracle Certified Professional, Java ME 1 Mobile Application Developer

Certyfikat potwierdza dobrą znajomość zagadnień związanych z tworzeniem aplikacji w Javie na urządzenia mobilne. Wymagana jest też znajomość Java Technology for Wireless Industry API i Mobile Media API

Wymagane jest wcześniejsze uzyskanie certyfikatu Oracle Certified Professional, Java SE 5/SE 6 Programmer lub Sun Certified Java Programmer (SCJP).

Oracle Certified Master, Java EE 5 Enterprise Architect

Certyfikat przeznaczony dla projektantów systemów opartych o Java EE 5. Jest dowodem na dogłębną znajomość technologii Java w obszarze biznesowych rozwiązań w tworzeniu aplikacji bezpiecznych i skalowalnych. Zdobycie tego certyfikatu wymaga aż 3 elementów:

 • zdania egzaminu: Java Enterprise Edition 5 Enterprise Architect Certified Master Exam,
 • zrealizowania projektu: Java Enterprise Edition 5 Enterprise Architect Certified Master Downloadable Project,
 • oraz zdania egzaminu w postaci eseju: Java Enterprise Edition 5 Enterprise Architect Certified Master Essay Exam.

Oracle Certified Expert, Java Platform, Enterprise Edition 6 JavaServer Pages and Servlet Developer

Dla wszystkich doświadczonych developerów aplikacji webowych wykorzystujących JavaServer Pages oraz sewrvlety z JEE 6. Wymagana jest wiedza z zakresu analizy, projektowania, programowania oraz instalacji aplikacji na serwerach aplikacyjnych. Zalecane jest również posiadanie pewnego doświadczenia w tworzeniu w/w aplikacji.

Wymagane jest wcześniejsze uzyskanie certyfikatu Oracle Certified Professional, Java SE 5/SE 6 Programmer lub Sun Certified Java Programmer (SCJP).

Oracle Certified Expert, Java Platform, Enterprise Edition 6 Enterprise JavaBeans Developer

Developer, który chce uzyskać ten certyfikat, musi znać dogłębnie technologię EJB 3.1. Nie wystarczy pobieżna znajomość. Trzeba mieć doświadczenie i umieć poradzić sobie z problemami tworzenia wydajnych rozwiązań (session beanów i message-driven beanów) z wykorzystaniem tzw „best practices”.

Wymagane jest wcześniejsze uzyskanie certyfikatu Oracle Certified Professional, Java SE 5/SE 6 Programmer lub Sun Certified Java Programmer (SCJP).

Oracle Certified Expert, Java Platform, Enterprise Edition 6 Java Persistence API Developer

Egzamin sprawdza wiedzę z zakresu technologi Java Persistence.

Podobnie jak wyżej, wymagane jest wcześniejsze uzyskanie certyfikatu Oracle Certified Professional, Java SE 5/SE 6 Programmer lub Sun Certified Java Programmer (SCJP).

Oracle Certified Expert, Java Platform, Enterprise Edition 6 Web Services Developer

Certyfikat potwierdza wiedzę i umiejętności związane z tworzeniem web serwisów i ich deploymnentem na serwerze aplikacji. Osoba certyfikowana dobrze będzie znała i rozumiała pojęcie Service Oriented Architecture (SOA).

Tu także wymagane jest wcześniejsze uzyskanie certyfikatu Oracle Certified Professional, Java SE 5/SE 6 Programmer lub Sun Certified Java Programmer (SCJP).

W następnych postach z tej serii postaram się zaprezentować ścieżkę nauki, która zaprowadzi Was do sukcesu i uzyskania upragnionego certyfikatu: Oracle Certified Professional, Java SE 5/SE 6 Programmer.

—————-

EDIT:

Oto linki do pozostałych wpisów dotyczących tej tematyki:

Jak zdać egzamin i uzyskać tytuł Oracle Certified Professional, Java SE 5/SE 6 Programmer? Część 2

Jak zdać egzamin i uzyskać tytuł Oracle Certified Professional, Java SE 5/SE 6 Programmer? Część 3

Jak zdać egzamin i uzyskać tytuł Oracle Certified Professional, Java SE 5/SE 6 Programmer? Część 4

Jak zdać egzamin i uzyskać tytuł Oracle Certified Professional, Java SE 5/SE 6 Programmer? Część 5

12 myśli do „Jak zdać egzamin i uzyskać tytuł Oracle Certified Professional, Java SE 5/SE 6 Programmer? Część 1”

 1. Wszystko fajnie tylko gdzie i jak mam kupić voucher na egzamin? Jak mam za niego zapłacić jeśli nie posiadam karty kredytowej?

  1. Witam,

   po prawej stronie powinno być wszystko OK. Nic się tam nie wyświetla. Po lewej jest reklama, ale przy najpopularniejszych rozdzielczościach nadal całość jest czytelna. Będę wdzięczny za konkretną informację.

   Pozdrawiam,
   MK

 2. Witam,

  posiadam certyfikat SCJP 6, mam 4 letnie doświadczenie w programowaniu aplikacji internetowych i myślę o kolejnym certyfikacie. Niestety nie za bardzo wiem, do którego powinienem przystępować :/ Czy Oracle Certified Master, Java SE 6 Developer ma sens czy lepiej gdy pójdę już ścieżką EE, ale tutaj też mam niejasności. Enterprise Edition 6 Enterprise JavaBeans Developer, Enterprise Edition 6 Java Persistence API Developer czy jeszcze coś innego? Ogólnie jestem (chyba jak każdy) w miarę przekrojowym programistą i mam po trochu ze wszystkim do czynienia.

  1. Ja bym Ci poradził zorientować się, który z certyfikatów najbardziej jest bliski Twojemu stanowisku pracy lub projektom, w których bieżesz udział. W idealnym świecie warto by było zdobyć wszystkie, ale myślę, że póki co, lepiej wybrać jeden, najbardziej dla Ciebie potrzebny, czy to w obecnej sytuacji, czy też ze względu na przyszłość jaką planujesz.

 3. Chciałbym się dowiedzieć jakie się dowiedzieć jakie są wymagania i jaka jest konieczna wiedza aby zdać egzamin Oracle Certified Associate, Java SE 5/SE 6, i czy ktoś dysponuje jakimiś ciekawymi przykładami aby sobie bezproblemowo z nim poradzić . Będę bardzo wdzięczny za pomoc 🙂

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.