Jak zdać egzamin i uzyskać tytuł Oracle Certified Professional, Java SE 5/SE 6 Programmer? Część 2

Tym razem polecę Wam książkę, bez której zdanie egzaminu i uzyskanie certyfikatu Oracle Certified Professional, Java SE 5/SE 6 Programmer byłoby prawie niemożliwe. Książka ta stanowi kompendium języka Java. Omawia podstawowe i zaawansowane mechanizmy języka, pokazując przy tym dobrze dobrane przykłady kodu. Zdanie egzaminu bez przeczytania tej książki jest co prawda możliwe, ale na pewno dużo trudniejsze. Nie spotkałem jeszcze tak kompleksowego źródła informacji.

Książka ta w prawdzie została napisana w celu nauki do egzaminu SCJP, ale OCP Java SE 6 Programmer jest egzaminem poruszającym tę samą tematykę w prawie identycznym zakresie. Tytuł książki to: SCJP Sun Certified Programmer for Java 6. Study Guide.. A została ona napisana przez Kathy Sierra i Bert Bates.

Poniżej okładka omawianej książki.

SCJP Sun Certified Java Programmer for Java 6. Study Guide.
SCJP Sun Certified Java Programmer for Java 6. Study Guide.

Tematy poruszane przez książkę to:

  • Deklaracje i modyfikatory dostępu
  • Obiekty
  • Przypisania
  • Operatory
  • Kontrola sterowania, wyjątki, asercje
  • Łańcuchy znaków, I/O, formatowanie i parsowanie
  • Typy generyczne i kolekcje
  • Klasy wewnętrzne
  • Wątki
  • Development

Każdy rozdział zaczyna się przeglądem tematów poruszanych w danej sekcji, a kończy się podsumowaniem najważniejszych informacji z danego rozdziału (kilka-kilkanaście stron). Następnie na konću rozdziałów następują krótkie testy dotyczące omawianych zagadnień.

Książkę najlepiej czytać regularnie, małymi partiami, np godzinę dziennie. W ten sposób niewielkim wysiłkiem opanujecie kruczki składniowe Javy. Po każdym rozdziale koniecznie, ale to na prawdę koniecznie przeczytajcie podsumowanie i rozwiążcie test. Testy z książki są znacznie lepsze (trudniejsze) niż testy, które można znaleźć w internecie. Musicie znać zagadnienia poruszane w książce w 98-100%, jeśli liczycie na dobry wynik na egzaminie. Dodatkowo, na sam koniec przygotowań do egzaminu, polecam przeczytanie wszystkich podsumować raz jeszcze i przerobienie wszystkich testów ponownie. W ten sposób utrwalicie sobie zdobytą wcześniej wiedzę i przypomnicie o pewnych rzeczach, o których już zapomnieliście.

W następnym poście podzielę się z Wami linkami do stron, pomocnych w nauce do uzyskania certyfikatu Oracle Certified Professional, Java SE 6 Programmer.

——
Jeśli jesteś zainteresowany certyfikatem Oracle Certified Professional, Java SE 6 Programmer, to zapoznaj się z tym postem: Jak zdać egzamin i uzyskać tytuł Oracle Certified Professional, Java SE 5/SE 6 Programmer? Część 1.

—————-

EDIT:

Oto linki do pozostałych wpisów dotyczących tej tematyki:

Jak zdać egzamin i uzyskać tytuł Oracle Certified Professional, Java SE 5/SE 6 Programmer? Część 3

Jak zdać egzamin i uzyskać tytuł Oracle Certified Professional, Java SE 5/SE 6 Programmer? Część 4

Jak zdać egzamin i uzyskać tytuł Oracle Certified Professional, Java SE 5/SE 6 Programmer? Część 5

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.