iOS 5 – czyli słów kilka o nowościach, jakie szykuje nam Apple

Co myślicie o nowościach, które wejdą w życie wraz z nowymi wersjami Mac OS X i iOS? Jak dla mnie to dobry krok na przód w branży. W tym poście kilka słów na temat nowości i ich subiektywna ocena. Zapraszam do lektury.

iCloud

Zacznijmy od iCloud. „Cloud computing” to termin do którego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Marketingowa sztuczka, świetny slogan dla sprzedawców, ale czy tylko?

W ramach iCloud nie trzeba już używać kabla, do synchronizacji chociaż części zawartości naszego MacBooka, iMaca, iPada, iPhone’a. Dzięki darmowej usłudze nasza muzyka, zdjęcia, książki, dokumenty, będą na wszystkich podłączonych do sieci urządzeniach. Koniec z pamiętaniem kablach!

 

iOS5: Notification Center

Jedna z nowości w nowym systemie. W końcu powiadomienia z różnych aplikacji w jednym miejscu. Drobnostka, ale jakże miła 🙂

iOS5:  Reminders

Fajnie, że twórcy iOSa stworzyli narzędzie, które umożliwia powiązanie przypomnienia z konkretną lokalizacją, tak, że po dotarciu do konkretnej lokalizacji, włączy nam się przypomnienie :). Wg mnie to bardzo użyteczne. Nie wiem czy były już aplikacje, które coś takiego dostarczały, ale najwyższa pora na taką możliwość.

iOS5: ARC – Automatic Reference Counting

Żegnaj żmudny obowiązku zarządzania pamięcią, iOS 5 przychodzi z pomocą wraz z ARC. Od tej pory nic już nie będzie takie samo 🙂 Ilość błędów możliwych do popełnienia spadnie znacząco. Powinno się także zwiększyć tempo rozwoju aplikacji na iOSa.

iOS5: Storyboards

Mamy też w końcu wsparcie dla fazy projektowania aplikacji. Można na szybko zbudować workflow aplikacji. Myślę, że to bardzo przydatne narzędzie i że będzie b. często wykorzystywane nie tylko przeze mnie.

 

To były najciekawsze wg mnie nowości w nowych systemach ze stajni Apple.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.