Zarządzanie zadaniami – recencja platformy Nozbe

Jakiś czas temu dowiedziałem się o polskiej firmie, która tworzy platformę Nozbe: aplikację na PC, Mac, przeglądardkę i urządzenia mobilne do zarządzania zadaniami. Przyznam, że bardzo się ucieszyłem, że kolejna polska firma ma jakiś innowacyjny produkt, który zdobywa kolejnych, zadowolonych użytkowników. Okres świąteczny umożliwił mi sprawdzenie ich produktu i efekt tego testu zamieszczam tutaj, być może komuś z Was się to przyda.

NozbeLogo

Aplikacje Nozbe są zintegrowane z usługą w chmurze i umożliwiają użytkownikom zarządzania zadaniami. Czynnikiem, który wyróżnia Nozbe od innych aplikacji jest wsparcie dla metodologi GTD: Getting Things Done. Ja nie znam zbyt wielu aplikacji na rynku, które wspierałyby tę metodologię w sposób spójny i przyjazny dla użytkownika, tak, by cały proces definiowania, planowania i wykonywania zadań był dobry.

Nie chcę w poście tym rozpisywać na temat funkcjonalności tej aplikacji, zwłaszcza, że autorzy zrobili to w bardzo dobry sposób na swojej stronie www i kanale YouTube. Ja skupię się jedynie na ocenie pewnych elementów ważnych z punktu widzenia użytkownika.

GTD: Getting Things Done

Jeśli chodzi o wsparcie do wykonywania zadań zgodnie z tą metodologią, to aplikacja jest według mnie OK. Dostarcza niezbędnych narzędzi i funkcjonalności, aby wdrożyć w życie GTD i pracować ze swoją listą TODO zgodnie z założeniami GTD. Interfejs jest prosty a wprowadzenie użytkownika w aplikację pozwoli każdemu zrozumieć o co chodzi i jak to działa. Dodatkowo użytkownik może zapoznać się z filmami prezetnującymi 10 krokow jak zwiększyć swoją produktywność. Adaptacja innych aplikacji jak (Reminders czy Wunderlist) do GTD zajmuje nieco czasu i nigdy nie da takiego efektu jaki możemy dostać na samym starcie od Nozbe.

UX: User Experience

Jeśli chodzi o aplikację WWW to wg mnie też jest OK. Do pozostałych aplikacji (Mac, iOS) ja miałem jednak małe zastrzeżenia. Chodzi o to, ze apikację zostały zrealizowane z wykorzystaniem nowych technologi HTML5 i tak naprawdę użytkownik nie dostaje natywnych aplikacji na swoje urządzenia a jedynie natywny kontener zawierający w środku stronę www. Już proste przewijanie listy zadań w aplikacji iOS działa średnio płynnie. Natywna aplikacja dałaby zdecydowanie lepsze wrażenia i przyjemność z korzystania z aplikacji. I tak jak w aplikacji na Maca nie odczułem tego tak bardzo, tak na iOS widać to solidnie. Poza typowo wydajnościowymi zastrzeżeniami nie mam innych większych do UX.

Synchronizacja zadań i powiadamianie

Ja niestety nie byłem w stanie zmusić aplikacji na Mac, aby wygenerować powiadomienie w Centrum Powiadomień. Dodatkowo, jak ustawimy sobie termin danego zadania na konkretny dzień i godzinę, to powiadomień nie ma także na iOS. W przypadku ustawienia daty na Macu dla zadania, nie dostaniemy powiadomienia na naszym urządzeniu iOS (A coś takiego jest w apliacjie Reminders, dostarczonej przez Apple). Tak więc jeśli ktoś liczy na to, że urządzenie powiadomi go o terminie wykonania zadania – zawiedzie się. Listy swoich zdań w GTD i tak trzeba przeglądać, więc nie jest to coś, co czyni z tej aplikację coś beużytecznego. Trzeba jedynie być świadomym tego ograniczenia decydując się na tą aplikację.

Podsumowanie

Aplikacja Nozbe jest aplikacją dobrą. Nie jest rewelacyjna, ale jest dobra. Ktoś kto potrzebuje prostą, intuicyjną aplikację do zarządzania listą TODO ze wsparciem dla metodologii GTD powinien być zadowolony z korzystania z tej aplikacji. Możliwość korzystania z tej aplikacji za darmo czyni z tego projektu coś jeszcze bardziej interesująćego na tle konkurencji. Aplikację Things na Mac, iPad i iOS kosztują w sumie 73,97€, co w porównaniu do cen Nozbe jest sporym jednorazowym wydatkiem.

 

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.