WebStorm i Sublime Text – dobre narzędzia do tworzenia hybrydowych aplikacji mobilnych.

W tym poście postaram się napisać o dwóch dobrych narzędzia, z których korzystałem w czasie tworzenia hybrydowych aplikacji mobilnych: WebStorm i Sublime Text.

WebStorm logo SublimeText Logo


Niniejszy post jest częścią serii postów pod tytułem: Jak stworzyć aplikację mobilną? Jeżeli zainteresowała Cię ta tematyka, to zachęcam do przeczytania pozostałych artykułów powiązanych z tworzeniem aplikacji mobilnych.


 

Ceny

Zanim przejdziesz do lektury tego posta, przedstawiam cenę obu aplikacji dla pojedynczej licencji na 1 osobę (stan na styczeń 2015):

 • WebStorm: 47€ dla pojedynczego programisty / 95€ dla licencji na 1 osobę dla firmy przy mniej niż 10 licencji (cennik tutaj)
 • Sublime Text: $70 dla pojedynczego programisty / $70 dla licencji na 1 osobę dla firmy przy mniej niż 10 licencji (cennik tutaj)

WebStorm

WebStorm IDE

WebStorm to IDE tworzone przez firmę JetBrains. I cóż tu dużo pisać… Wg mnie to najlepsze IDE do tworzenia hybrydowych aplikacji jakie widziałem. Ci, którzy używali innych IDE tej firmy (np. IntelliJ IDEA) wiedzą, że JetBrains tworzy świetne narzędzia, które bardzo ciężko przebić.

Zalety

Dlaczego uważam, że to najlepsze IDE? Zapoznaj się z najważniejszymi wg mnie zaletami tego programu.

 1. Intuicyjny UX – wg mnie po chwili spędzonej na naukę tego IDE można łatwo poruszać się po tym programie.
 2. Wiele możliwości konfiguracji. WebStorm to potężne narzędzie i jak przystałe na tak duże IDE, ma też wiele możliwości jeśli chodzi o konfigurację i ustawienia. Aby w pełni zrozumieć jego opcje i dostosować je do siebie, trzeba poświęcić nieco czasu, poczytać co nieco w pomocy lub w sieci i próbować zmieniać kolejne ustawienia. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
 3. Bardzo dobre podpowiadanie składni, świadome kontekstu. W porównaniu do Sublime Text umożliwia przejście w łatwy sposób do implementacji metody klikając myszą z wciśniętym klawiszem Cmd w jej wywołanie.
 4. Wbudowany klient popularnych systemów kontroli wersji (np GITa) umożliwia proste śledzenie historii zmian pliku, robienia blame’ów, itp. Ja osobiście nie korzystałem z tej funkcjonalności do commitowania i pushowania zmian do repozytorium (do tego celu używam SourceTree), ale muszę przyznać, że podglądanie historii zmian i blame’y działają w WebStorm świetnie.
 5. Wewnętrzny system przechowywania historii zmian plików umożliwia przechodzenie między lokalnymi wersjami plików (np cofanie niechcianych zmian) bez angażowania systemu kontroli wersji projektu. Nie zaśmieca się dzięki temu historia zmian w repozytorium projektowym, a jednocześnie programista ma możliwość nawigacji między kolejnymi lokalnymi wersjami plików.
 6. Debugowanie wprost z IDE – z łatwością można skonfigurować WebStorm i Google Chrome tak, aby uruchamiajać część HTML5 naszej aplikacji hybrydowej w Google Chrome, można było używać WebStorm do debugowania, wspiera ustawianie breakpointów, konsolę JS, ustawianie watch’ów, pokazywania stacktrace, itd.
 7. Solidna walidacja składni JavaScript i informowanie w czasie rzeczywistym o błędach składniowych. Wbrew pozorom jest to jedna z ważniejszych funkcji, która pozwala zaoszczędzić masę czasu. Jako programista możemy skonfigurować sobie pewny zbiór reguł, które będą brane pod uwagę podczas sprawdzania poprawności kodu.
 8. Wieloplatformowość – aplikacja ta jest dostępna na 3 platformy. Jeśli pracujesz na wielu systemach operacyjnych i często je zmieniasz, to dzięki wsparciu 3 platform, możesz używać Sublime Text na platformie na której chcesz 🙂

Wady

 1. Jedyne co mogę wypomnieć tak na poważnie, to WebStorm czasem miewa problem z wydajnością. Podczas indeksowania projektu, WebStorm potrafi czasem przywiesić się i przestać odpowiadać na akcje użytkownika. W zależności od wydajności komputera (CPU, ilość RAM) i wielkości projektu, taka przerwa na indeksowanie może potrwać od 1-2 sekund do nawet kilkunastu, kilkudziesięciu sekund.
 2. Od innych członków zespołów w których miałem przyjemność pracować, słyszałem też, że WebStorm jest powolny pod Windowsem. Niestety nie pamiętam teraz żadnych konkretów jeśli chodzi o specyfikację sprzętu, który posiadali.
 3. Jak sama nazwa wskazuje, WebStorm, to IDE ukierunkowane głównie na technologie webowe. Chcąc edytować inne rodzaje plików, nie powiązane z HTML, JavaScript, CSS, itp, napotkamy pewnie na brak tak dobrego wsparcia jaki mamy dla tego obszaru.

Sublime Text

Sublime Text 2

 

Zalety

 1. Szybkość
 2. Szybkość
 3. Szybkość – ten program jest absolutnie i fenomenalnie szybki. Z racji swojej prostoty i zapewne bardzo dobremu zakodowaniu, działa wyśmienicie. Prosty przykład: ten sam projekt (te same pliki) otwarte w WebStorm i w Sublime Text daje 2 różne odczucia jeśli chodzi o responsywność tych dwóch programów. Operacje takie jak przeszukiwanie plików są namacalnie szybsze w Sublime Text niż w WebStorm.
 4. Prostota – Sublime Text jest prosty. Czas wymagadny na naukę jego możliwości jest bardzo krótki. Już po kilkunastu minutach można szybko operować niezbędnymi skrótami klawiaturowymi i opcjami programu.
 5. Rozszerzalność – Sublime Text jest narzędziem, którego twórczy przewidzieli możliwość instalacji rozszerzeń (tzw package). Wystarczy chwila, żeby znaleźć niezbędne rozszerzenia w Google. Na początek polecam tę stronę, umożliwiającą zapoznanie się z nimi w przyjazny sposób. W hybrydowych aplikacjach ważne są na przykład rozszerzenia umożliwiające sprawdzanie poprawności JavaScript takie jak JSLint. Instrukcja jak zainstalować takie rozszerzenie znajduję się m. in. tutaj.
 6. Kompaktowy (nie pożera gigantycznej ilości pamięci RAM)
 7. Wieloplatformowość – aplikacja ta jest dostępna na 3 platformy. Jeśli pracujesz na wielu systemach operacyjnych i często je zmieniasz, to dzięki wsparciu 3 platform, możesz używać Sublime Text na platformie na której chcesz 🙂
 8. Nie ogranicza się jedynie do tematu hybrydowych aplikacji mobilnych.

Wady

 1. Prostota – cecha, która jest zaletą, jest też niestety wadą. Brakuje takich podstawowych możliwości jak kontekstowe podpowiadanie składni, przechodzenie do implementacji metod przy pomocy kliknięcia na wywołanie metody z wciśniętym przyciskiem Cmd, itp.
 2. Czasem trzeba się solidnie naszukać niezbędnych rozszerzeń, aby znaleźć to jedno dobre, solidne i spełniające nasze wymagania.

 

Zdaję sobie sprawę, że to co wyżej napisałem to jedynie wierzchołek góry lodowej. Chciałem jedynie przedstawić pokrótce 2 narzędzia, z których korzystałem w trakcie prac nad hybrydowymi aplikacjami mobilnymi. Oba programy szczerze polecam. Każdy z nich jest inny. WebStorm jest mocno ukierunkowany na technologie webowe, Sublime Text jest na tyle ogólnym edytorem, że może pomóc praktycznie w każdym obszarze. Sprawdź koniecznie obie propozycje, jeśli na co dzień robisz w aplikacjach hybrydowych.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.