Jak stworzyć aplikację mobilną?

Na tym blogu starałem się przedstawić nieco informacji na temat tworzenia aplikacji mobilnych, zarówno z perspektywy developera, jak i kogoś odpowiedzialnego za zaprojektowanie całej aplikacji oraz kogoś, kto potrzebuje zlecić stworzenie takiej aplikacji dla swojej firmy. Starałem się pokazać różne tematy w taki sposób, by podjęcie pewnych decyzji powiązanych z tym zagadnieniem było łatwiejsze.  Przed stworzeniem aplikacji mobilnej należy podjąć szereg decyzji, które niosą ze sobą określone skutki. Z tego powodu polecam zapoznać się przynajmniej z tymi tematami, które Cię dotyczą, aby Twoje decyzje były łatwiejsze. Chcąc zapoznać się ze wszystkimi artykułami polecam taką oto kolejność.

 1. HTML5, Aplikacja Natywna, czy Hybryda?
  W tym artykule: Tworzenie Aplikacji Mobilnych – 3 możliwości: HTML5, natywna, czy hybryda?, przedstawiam argumenty za i przeciw do każdej z opcji. W zależności od Twoich wymagań, budżetu potrzeb – wybierz właściwą dla siebie technologię.
 2. Sencha Touch to jeden z większych frameworków, który może służyć za podstawę aplikacji HTML5 lub hybrydowej.  W artykule:  Sencha Touch – hybrydowe aplikacje mobilne starałem się pokazać ideę frameworka, jego cechy szczególne i wyróżniające od innych bibliotek. Wspominam także o projekcie Cordova – który jest warstwą pośredniczącą między aplikacją HTML5 a rządzeniem mobilnym.
 3. Baza danych w aplikacji mobilnej jest komponentem wręcz niezbędnym. W tym poście: SmartStore – Mobilna baza danych na sterydach? Czy ciekawostka informatyczna? staram się przedstawić cechy charakterystyczne i możliwości Smartstore’a – czyli bazy danych NoSQL zaprojektowanej specjalnie na potrzeby aplikacji mobilnych biznesowych.
 4. Artykuł: Debugowanie mobilnych aplikacji hybrydowych. prezentuje sposoby debugowania części hybrydowej (JS+HTML5) aplikacji. Pokazuję temat zarówno z perspektywy poprawy UI (CSS) jak i logiki biznesowej (JavaScript).
 5. W artykule iBeacons – informacja kontekstowa dla aplikacji mobilnych. opisuję jak naszej aplikacji możemy zapewnić informację na temat jej położenia (sąsiedztwa) przy pomocy iBeaconów. Wyjaśniam po krótce co to jest i jak działa.
 6. WebStorm i Sublime Text – dobre narzędzia do tworzenia hybrydowych aplikacji mobilnych. – w tym poście przedstawiam 2 programy, z których korzystałem w trakcie tworzenia hybrydowych aplikacji mobilnych. Pokazuję ich wady i zalety.

Mam nadzieję, że dzięki powyższym artykułom poszerzyłeś swoją wiedzę i uświadomiłeś sobie coś, o czym do tej pory nie miałaś pojęcia. Chciałbym, abyś po lekturze tych tekstów był w stanie świadomie wybrać coś dla siebie, coś co odpowiada potrzebom Twoim  lub Twojego biznesu.

Jeżeli jest coś, czego nie wiesz, zapytaj w komentarzu. Jeśli jestem w stanie, to postaram Ci się jakoś pomóc, a przynajmniej nakierować.

Poza powyższymi, trochę uniwersalnymi tematami, na blogu pojawiło się trochę innych tematów powiązanych z aplikacjami mobilnymi:

 1. Cider – jak uruchomić aplikację iOS na Androidzie.
 2. Jak włączyć tryb debug w Android 4.2.2?
 3. Appcelerator Titanium – szwajcarski scyzoryk dla mobilnych aplikacji?

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.